NNKS organizovao panel u okviru 22. Svetskog naftnog kongresa

NNKS organizovao panel u okviru 22. Svetskog naftnog kongresa

U okviru najvećeg svetskog kongresa iz oblasti nafte i gasa, organizovana je panel diskusija pod nazivom: „Perspektive naftnog sektora u energetskom miksu budućnosti“. Generalni sekretar NNKS-a Prof. dr Goran Radosavljević bio je organizator i moderator panela na kome su, kao govornici učestovali:

• Tor Fjaeran, predsednik Programskog komiteta Svetskog naftnog saveta, Statoil, Norveška (novi predsednik WPC)

• Dr Marat Terterov – Glavni koordinator Sekretarijata Energetske povelje, Brisel, Belgija
• Prof. dr Slobodan Sokolovic, Potpredsednik, NNKS-WPC

• Dr Volgan Ozdemir, Direktor Instituta za energetsko tržište i politiku, Ankara, Turska

Na panelu govornici su se osvrnuli na zaključke ekspertske radionice održane u Beogradu prošle godine pod pokroviteljstvom Svetskog naftnog saveta, a u organizaciji Nacionalnog naftnog komiteta Srbije. Panel je bio izuzetno posećen od strane mnogobrojnih međunarodnih delegata, koji su tokom diskusije imali prilike da čuju mišljenja uglednih stručnjaka o trenutnim i očekivanim globalnim trendovima u naftnoj industriji, njihove procene o izvorima energije koji će preovladavati u energetskom miksu budućnosti, kao i predloge rešenja za izazove pred kojima se naftni sektor nalazi. Govornici su podsetili na izazove koji očekuju naftne kompanije u narednim decenijama, kao i da će naredni period takođe obeležiti neizvesnost po pitanju kretanja cena sirove nafte na svetskom tržištu.

Prema rečima moderatora panela dr Gorana Radosavljevića, generalnog sekretara NNKS i novoizabranog člana Programskog saveta Svetskog naftnog saveta, hiperprodukcija nafte i pad tražnje u svetu doveli su do značajnog pada cena, što usled smanjenja investicija može imati dugoročne posledice na naftni sektor. Dok teme poput klimatskih promena i nedostatka ljudskog kapitala postaju sve značajnije u formiranju energetskog miksa, postoje realni pokazatelji da će fosilna goriva postepeno gubiti tržišno učešće, iako će zadržati primat i u daljoj budućnosti.

Radosavljević je podsetio da je upravo iz ovih razloga potrebno uložiti zajedničke napore za unapređenje odgovora naftnih kompanija na nove izazove, gde primarni moraju biti povećanje efikasnosti i veća fleksibilnost, kao i brži mehanizmi reagovanja na promene u okruženju, što će u narednom periodu biti teme u fokusu nacionalnih komiteta i globalne agende Svetskog naftnog saveta u čijem će radu on kao član programskog saveta aktivno učestvovati.

Potpredsednik NNKS prof. dr Slobodan Sokolović posvetio je svoje izlaganje mladim liderima. Tom prilikom osvrnuo se na odabrane radove mladih stručnjakan među kojima su bili predstavnici NIS Gazprom Neft, Univerziteta u Novom Sadu i Nacionalnog instituta za hemiju iz Slovenije.