Međunarodna konferencija o perspektivama naftnog sektora u energetskom miksu budućnosti

Međunarodna konferencija o perspektivama naftnog sektora u energetskom miksu budućnosti

Nacionalni naftni komitet Srbije je, pod pokroviteljstvom Svetskog naftnog saveta, bio domaćin međunarodne konferencije „Perspektive naftnog sektora u energetskom miksu budućnosti“, koja je okupila preko 150 naftnih stručnjaka iz zemalja članica. Svetskog naftnog saveta i predstavnike međunarodnih energetskih institucija.

____________

Nacionalni naftni komitet Srbije (NNKS) je, kao član Svetskog naftnog saveta, 16. juna u hotelu Metropol organizovao međunarodnu konferenciju „Perspektive naftnog sektora u energetskom miksu budućnosti“ koja je okupila preko 150 eksperata iz Brazila, SAD, Kine, Rusije, Irana, Norveške, Velike Britanije i drugih zemalja članica Svetskog naftnog saveta, predstavnike Međunarodne agencije za energetiku, Sekretarijata Energetske povelje, Energetske zajednice i nacionalne stručnjake u ovoj oblasti. Ekspertsku radionicu su otvorili dr Jožef Tot, predsednik Svetskog naftnog saveta i prof. dr Petar Škundrić, predsednik NNKS-a, a učesnici skupa imali su priliku da u okviru nekoliko panel diskusija čuju mišljenja renomiranih svetskih stručnjaka o trenutnim i očekivanim globalnim trendovima u naftnoj industriji, njihove procene o izvorima energije koji će preovladavati u energetskom miksu budućnosti, sa fokusom na period između 2030. i 2050. godine, kao i predloge rešenja za izazove pred kojima se naftni sektor nalazi.

Prvu panel diskusiju o globalnim energetskim trendovima posmatranim iz ugla industrije i vodećih svetskih kompanija, moderirao je Tor Fjaeran iz Statoil-a, predsednik Programskog komiteta Svetskog naftnog saveta, uz učešće Srđana Bošnjakovića, direktora Funkcije za strategije i investicije NIS, Mehmeta Ogutclua, predsednika Bosforskog energetskog kluba i predstavajućeg Partnerstva za gobalne resurse i Alija Rahnešina, predstavnika iranske kompanije BPC. O institucionalnoj perspektivi naftnog sektora govorili su Kristin Petrosian iz Međunarodne agencije za energetiku, Adrian Jasimi iz Sekretarijata Energetske zajednice i Dmitri Mordovenko iz konsultantske kuće PwC, dok je razgovor moderirao Marat Terterov, glavni koordinator Sekretarijata Energetske povelje iz Brisela.

Poslednja panel diskusija „Perspektive mladih lidera: najbolji radovi“ bila je posvećena prezentaciji odabranih radova mladih stručnjaka, među kojima su bili predstavnici NIS, Univerziteta u Novom Sadu i Nacionalnog instituta za hemiju iz Slovenije, a moderirali su je Predsednici komiteta mladih Srbije i Mađarske.

Prema rečima dr Gorana Radosavljevića, generalnog sekretara NNKS, hiperprodukcija nafte i pad tražnje u svetu doveli su do značajnog pada cena, što usled smanjenja investicija može imati dugoročne posledice na naftni sektor. Dok teme poput klimatskih promena i nedostatka ljudskog kapitala postaju sve značajnije u formiranju energetskog miksa, postoje realni pokazatelji da će fosilna goriva postepeno gubiti tržišno učešće, iako će zadržati primat i u daljoj budućnosti. Dr Radosavljević je istakao da je upravo iz ovih razloga potrebno uložiti zajedničke napore za unapređenje odgovora naftnih kompanija na nove izazove, gde primarni moraju biti povećanje efikasnosti i veća fleksibilnost, kao i brži mehanizmi reagovanja na promene u okruženju, što će u narednom periodu biti teme u fokusu nacionalnih komiteta i globalne agende Svetskog naftnog saveta.

Prezentacije i zaključci sa ekspertske radionice dostupni su na sajtu Nacionalnog naftnog komiteta Srbije.